24 punkty i co dalej?
Nie zgadzaj się na karę, ponieważ może się okazać, że jesteś niewinny.
Dokładnie tak samo jak jeden z naszych klientów w ostatnio wygranej przez nas sprawie.
24 punkty i co dalej?
Stało się! nasz klient przekroczył magiczną liczbę 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe. Policja skierowała do Starosty wniosek o zweryfikowanie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów.
Kiedy przekroczysz dopuszczalny pakiet punktowy procedura (na dzień 05 listopada 2020 r.) wyglądała następująco:
1.Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy i wzywa do jego zwrotu w terminie 7 dni.
- Następnie starosta kieruje Cię na egzamin kontrolny.
Własnym samochodem bez uprawnień?
Nasz klient zwrócił dokument staroście jednak nie wątpiąc w swoje możliwości oraz szczęście pojechał na egzamin kontrolny …. własnym samochodem bez prawa jazdy. Niestety tego dnia szczęście mu nie dopisało podwójnie. Nie dość, że oblał egzamin kontrolny to na dodatek w drodze powrotnej złapała go Policja.
W tym miejscu drobna uwaga: sytuacja wydarzyła się przed 05 grudnia 2020 r.
Po ww. dacie kierowca nie musi już mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy. Wszystkie informacje o zatrzymaniu prawa jazdy odnotowuje się w systemie.
Sytuacja wyglądała trochę jak w tym dowcipie: Policjant zatrzymuje kierowcę i pyta: P: poproszę pańskie prawo jazdy? Kierowca: A oddaliście?! – wykrzykuje kierowca.
ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY TO NIE TO SAMO CO BRAK UPRAWNIEŃ
Policjant ustalił, że Starosta zatrzymał prawo jazdy. Oznajmił naszemu klientowi, że w takim wypadku podpada to pod artykuł 94 kodeksu wykroczeń bowiem zatrzymanie prawa jazdy jest, zdaniem Policji, równoznaczne z brakiem uprawnień. Sprawdźmy co mówi art. 94 kodeksu wykroczeń.
Art. 94. [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]
- 1.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
- 2.
Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
- 3.
W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Jak widać jest to już znacznie surowszy przepis niż np. art. 95 kw., który stanowi, że:
Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Czy Policjant miał rację?
Po konsultacji z kancelarią klient nie zgodził się z przyjętą przez Policję kwalifikacją prawną czynu i zlecił nam obronę przed Sądem. Przecież w chwili zatrzymania przez Policję nie miał cofniętych uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Surowy wyrok, czyli szczęście nie dopisało po raz trzeci
Policja złożyła tzw. wniosek o ukaranie, czyli coś takiego jak akt oskarżenia tyle, że w sprawie wykroczeniowej. Zarzut to oczywiście jazda bez uprawnień, czyli wspomniany powyżej art. 94 KW. I tutaj po raz trzeci klientowi nie dopisało szczęście. Niestety Sąd podzielił argumentację Policji i wydał tzw. Wyrok Nakazowy, w którym:
- Ukarał klienta wysoką grzywną oraz
- Zastosował środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy!!!
Wszystko to oczywiście za czyn z art. 94, czyli za jazdę bez uprawnień.
Wyrok nakazowy nie taki straszny
Wyrok Nakazowy to szczególny rodzaj orzeczenia, które zapada na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Na szczęście łatwo można z niego wybrnąć składając tzw. sprzeciw. Ważne, aby zrobić to w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Po złożeniu sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc i sprawa trafia na wokandę tak jakby nigdy nie było takiego orzeczenia.
W sprzeciwie klient argumentował, że w chwili zatrzymania przez Policję posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami. Decyzja o cofnięciu uprawnień zapadła dzień później.
Sprawa nieco bardziej skomplikowana
Faktycznie Policjant miał częściowo rację jednak tylko w pewnym zakresie.
Prawdą jest, że w przypadku, gdy starosta zatrzymuje prawo jazdy oznacza to zawieszenie uprawnień i kierowca nie może prowadzić pojazdu chociaż nadal posiadając uprawnienia tylko, że w zawieszeniu. A jeśli wsiądzie za kółko podpada pod art. 94 k. w. (jazda bez uprawnień). Tak jest, ale nie w każdym przypadku.
Policja i Sąd miałyby rację, gdyby zatrzymanie prawa jazdy dotyczyło tych sytuacji o których mowa w art. 104 a Ustawy o kierujących pojazdami, który stanowi, że:
1.
Uprawnienia do kierowania pojazdami osoby, której zatrzymano dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdami w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a albo art. 135 a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania dokumentu przez uprawniony organ do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.
2.
Do osób, o których mowa w ust. 1, których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.
Innymi słowy przepis ten mówi, że uprawnienia do kierowania pojazdami ulegają zawieszeniu w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, (art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o kierującymi pojazdami).
Przepis art. 104 a ustawy o kierujących nie mówi więc o zawieszeniu uprawnień w przypadku, gdy Policjant zatrzymuje prawo jazdy za przekroczenie 24 punktów. Ten przypadek jest opisany w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit c).
Podsumowując zatrzymanie prawa jazdy na podstawie przekroczenia 24 punktów, w obecnym stanie prawnym, nie jest równoznaczne z zawieszeniem uprawnień.
HAPPY END, czyli SĄD PODZIELA NASZĄ ARGUMENTACJĘ
Sąd uniewinnił naszego klienta, ponieważ ten w dniu zatrzymania przez Policjanta miał uprawnienia i nie były one zawieszone. Jak podkreślił w uzasadnieniu Sędzia w prawie istnieje obecnie luka związana z tego typu sytuacjami. Sąd mógłby go skazać za jazdę bez uprawnień, gdyby zatrzymanie prawa jazdy nastąpiło w związku z jazdą pod wpływem alkoholu. Oczywiście skazanie byłoby dopuszczalne w sytuacji, gdy kierowca zostałby złapany bez prawa jazdy tj. po wydaniu decyzji Starosty w przedmiocie cofnięcia uprawnień.
ZMIANY NA HORYZONCIE
W dniu 25 sierpnia 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji, która ma za zadanie wypełnić ową lukę.
Zgodnie z projektem ustawy zatrzymanie prawa jazdy z powodu przekroczenia 24 punktów karnych będzie oznaczało zawieszenie uprawnień. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie taki kierowca, który stracił prawo jazdy z powodu punktów i zostanie ponownie złapany przez Policję narazi się na wysoką grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum 6 miesięcy do maksymalnie 3 lat.
Komentarze
Kamila
Przyjemnie się czyta, takie pocieszające na koniec. Przede wszystkim zwraca uwagę, że nie zawsze Państwo w granatowych mundurach ma rację 😉
Kamila
Mimo przegranych bitew, wojna wygrana:)