Unieważnienie umowy kredytu frankowego krok po kroku

Unieważnienie umowy kredytu frankowego

Zapraszamy na cykl artykułów, w których krok  po kroku omawiamy  wszystkie etapy sprawy o unieważnienie umowy kredytu frankowego.  Poniższy artykuł dotyczy etapu pierwszego tj. analizy umowy. 

Etap I. Analiza umowy - poszukiwanie nieważnych postanowień umownych

Sprawę roszczeń z umowy kredytu walutowego można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest analiza treści postanowień umownych. Jest to etap konieczny z punktu widzenia przebiegu dalszych czynności. Zanim podejmiemy kroki prawne przeciwko bankowi, musimy dokładnie poznać treść umowy i ustalić czy zawiera ona klauzule nieuczciwe. Mając pewność co do wadliwości umowy, możemy przejść do kolejnych etapów.

Kredyty walutowe (indeksowane i denominowane) były udzielane głównie w latach 2006 – 2009. W zdecydowanej większości były to kredyty we frankach szwajcarskich. Konstrukcje umów kredytowych, stosowanych przez większość dużych banków komercyjnych budzą jednak istotne wątpliwości w zakresie poszanowania interesów konsumenta lub zgodności umów z przepisami prawa.

Fałszywy obraz medialny

Niejednokrotnie w przekazach medialnych można spotkać się ze stwierdzeniem, że kredytobiorcy pozywają banki z uwagi na wzrost kursu franka szwajcarskiego. Nie jest to stwierdzenie poprawne, gdyż pomija istotę problemu. Umowy kredytów walutowych nie są wadliwe z powodu wzrostu zadłużenia konsumentów na skutek wzrostu kursu waluty obcej.

Niedozwolone klauzule umowne

Najbardziej istotną wadą umów są tzw. klauzule abuzywne. Są to postanowienia umowne, których stosowanie w umowach z konsumentami jest zabronione. W umowach kredytów walutowych (głównie kredytów frankowych) pojawiają się postanowienia, które pozwalają na przeliczanie kredytu według kursu waluty, określanego wyłącznie przez bank. To właśnie stanowi podstawę wadliwości umów. Kursy są wyznaczane decyzją banku, a konsument nie ma na to żadnego wpływu. W praktyce, treść wielu klauzul umożliwia bankom stosowanie dowolnie wybranych kursów, a konsument nie zna nawet metodologii ich ustalania.

Ocena prawnika

Podjęcie kroków mających na celu obalenie postanowień umowy kredytu walutowego, powinno być poprzedzone przekazaniem umowy na ręce prawnika, który zajmuje się sprawami tego rodzaju. Pierwszym etapem sprawy powinno być dokładne przeanalizowanie umowy i ustalenie czy zawarte w niej postanowienia są klauzulami abuzywnymi. Istotne są wszystkie postanowienia umowy, w tym pouczenia, informacje oraz aneksy. Bardzo ważną częścią analizy umowy jest również zapoznanie się z dorobkiem orzecznictwa sądowego. Lektura uzasadnień wyroków wydanych na kanwie spraw związanych z konkretnymi klauzulami umownymi z pewnością pomoże w formułowaniu argumentacji w sporze z bankiem.

Prawidłowo przeprowadzona analiza umowy kredytu walutowego pozwoli na ustalenie czy istnieją podstawy do formułowania roszczeń wobec banku, a jeśli tak, to w jaki sposób należy je skonstruować.

           

Adw. Krzysztof Puzio, Adw. Łukasz Doliński, Adw. Maciej Suduł

Umów się na bezpłatną konsultację

Nasza kancelaria prowadzi sprawy o unieważnienie kredytów frankowych.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem takiej sprawy przeanalizujemy dla Ciebie umowę z bankiem całkowicie za darmo.

Ten pierwszy krok pozwoli zorientować się jakie mamy szanse na wygraną.

W sprawie analizy umowy możesz skontaktować się z nami pod numerem: 510224065

Możesz też wysłać do nas wiadomość mailem: sekretariat@adwokatdolinski.pl

Umów się na konsultację
Udostępnij:

Komentarze

  • Kamila

    14 marca, 2021 - 9:44 pm

    Bardzo jasno i klarownie opisana cała procedura walki z nieuczciwością bankową. Każdy może sprawdzić czy jego kredyt nie zawiera klauzul niedozwolonych umieszczanych we wzorcach umownych odpowiednich dla każdego banku. Polecam.

Napisz komentarz

error: Treść jest chroniona przed kopiowaniem.